Проблемите, които срещаме при поддържането на теглото след диета за отслабване се дължат на „протест” на нашия организъм.
Според учените биологичното ни желание да ядем е пречката пред запазването на теглото след отслабване.
Рестриктивните диети за отслабване могат да провокират апетита ни и да забавят метаболизма ни, увеличавайки шанса да си възвърнем изгубените килограми.
Екип от учени от университета в Мелбърн прави проучване, което открива тайната на йо-йо ефекта.
Проучването, което продължава една година включва 34 души с наднормено тегло, които спазват 10 седмична диета за отслабване, след която губят 10% от теглото си.
След това, въпреки съветите как да запазят теглото си след година вече са качили 5 кг.
Професор Джоузеф Проирето казва, че хората, които се стремят към отслабване не трябва да са твърде строги към себе си, защото яденето е естествен биологичен инстинкт.
Ключовите открития идват след сравняването на нивата на хормоните на участниците преди и след диетата за отслабване. Проучванията сочат, че 6 от 9 изследвани хормона, които влияят на апетита не са в норма при участниците, което значително увеличава апетита.
Участниците споделят, че усещат глад след ядене при контролното проучване след една година, в сравнение с това преди диетата.
Експерти, които не са свързани с изследването, казват, че неустойчивите нива на хормоните не са учудващи.
Специалистите казват, че това е биологично заложен инстинкт, който ни предпазва от смърт. Освен това хората, които постигат значително отслабване създават чудесни предпоставки за повторно напълняване.
В заключение учените и диетолозите съветват вместо да се подлагаме на диети за отслабване да сваляме килограмите плавно, за да може организмът ни да име достатъчно време да се пригоди към новите условия и да няма нужда да превключвана „режим за оцеляване”.